leaf
grass-left
> > > Rýchle informácie < < <

Rýchly kontakt

Klikni na presun

Klikni a volaj

Klikni a volaj

Klikni a píš

Vlož si kontakt do nás do mobilu ihneď

Otváracia doba denne:

 od 8:30 – 10:00 a od 19:00 – 21:00

 ( Po dohode je možný aj individuálny čas odberu )
O kozom mlieku
Uverejnené 3. mája 2022
Posledná modifikácia 03/05/2022

Popis

Kozie mlieko je považované za jedno z najkvalitnejších a zdraviu najviac prospešných typov mliek najmä pre jeho obsah mikro a makro nutrientov. Dobrým podielom bielkovín, tukov, uhľohydrátov a nízkym alergénnym potenciálom je schopné konkurovať materskému mlieku. Vo výžive dojčaťa ho však nesmie nahradiť (viz. nižšie).

Špecifickú chuť a arómu kozieho mlieka určuje strava kozy, spôsob a čistota chovu. Je teda samozrejmosťou, že najchutnejšie mlieko je od voľno pasených kôz, ktoré majú pestrú stravu a tiež vysoko kvalitné krmivo a starostlivosť. Mlieko od takto živenej kozy je potom husté, veľmi výživné a jeho chuť sa tak mení v závislosti od stravy. Platí pravidlo, že ak je koza šťastná má dostatok krmiva a je o ňu dobre postarané, tak má i veľa mlieka.  Naopak, ak je o kozu zle postarané, je týraná, alebo žije v špine, jej mlieko bude zlej kvality a bude zapáchať.

Kozie mlieko obsahuje potenciálne bioaktívne zložky, ktoré napomáhajú k udržaniu správneho metabolizmu a fungovaniu ľudského tela. Pre jeho blahodárne účinky na ľudské zdravie sa preto v dnešnej dobe dostalo mlieko do hľadáčika mnohých ľudí a aj preto je dnes produkované prakticky výhradne v rámci malochovu pre domácu spotrebu a priamy predaj. 

Z kozieho mlieka je samozrejme možné vyrobiť aj chutný a veľmi cenený kozí syr a množstvo iných kozích výrobkov, ako jogurty fermentované mlieko či sušené mlieko ale aj konzmetické doplnky

Výhody kozieho mlieka

Množstvo ľudí prehliada kozie mlieko ako bohatý zdroj výživy pre jeho vyššiu cenu či nižšiu dostupnosť. Prípadne si myslia že bude chutiť zvláštne alebo „po koze“, alebo  je to pre mnohých menej známy produkt, a tak sa ho často zdráhajú ho vyskúšať. Nakoniec sú však po jeho ochutnaní príjemne prekvapení.

„Sám som bol mierne zmätený, keď som ho skúšal prvý krát. Bolo veľmi husté a chutilo odlišne než bežne dostupné kravské mlieko na ktoré som bol bežne zvyknutý, ale jeho chuť bola skrátka jedinečná. Dokonca som zistil, že sa počas roka ľahko menila v závislosti od toho čo koza zožrala. Na jar a v lete bolo sladšie, na jeseň trochu horkejšie. No keď som si naň zvykol a pil ho každý deň, nevedel som už naspäť prejsť na kravské, bežne dostupné v obchode, keďže to chutilo ako voda.“

Kozie mlieko je plné živín. Jeden pohár obsahuje približne jednu štvrtinu dennej dávky vápnika a vitamínu A. Je bohatý na fosfor a, ak je obohatený aj o komerčne predávaný vitamín D, ktoré sú všetky nevyhnutné pre zdravie kostí.

Kozie mlieko dôležitou súčasťou ľudskej výživy  už po tisícročia, čiastočne kvôli väčšej podobnosti s ľudským mliekom, vyššiemu podielu  malých guľôčok mliečneho tuku a odlišným alergénnym vlastnostiam v porovnaní s kravským mliekom.

Hladiny bielkovín v  kozom mlieku sa líšia podľa plemena, ako aj sezóny, typu krmiva a štádia laktácie. Napríklad:

  • kozie mlieko Toggenburg obsahuje 2,7 % bielkovín
  • núbijské kozie mlieko obsahuje 3,7 % objemu bielkovín. 
  • v priemere šálka kozieho mlieka poskytuje 18 % odporúčanej dennej hodnoty bielkovín pri diéte s 2 000 kalóriami.
  • mlieko od trpasličích kôz má vyšší obsah tukov , bielkovín a laktózy ako mlieko iných plemien.
 

Ľudia zvolia kozie mlieko ako alternatívu k tradičným mliečnym výrobkom z kravského mlieka z rôznych dôvodov. Zatiaľ čo nutričné profily kravského a kozieho mlieka môžu byť na prvý pohľad podobné, existuje niekoľko potenciálne významných rozdielov schopných ovplyvniť toleranciu a chutnosť.“

Tu je pohľad na fakty o výžive kozieho mlieka:

Laktóza: Kozie aj kravské mlieko obsahujú laktózu ako primárny zdroj sacharidov. Mnoho ľudí,  najmä  však v starobe, má problémy s tolerovaním laktózy, ( laktózová intolerancia ) čo môže viesť k nafukovaniu, kŕčom, prípadne i hnačkám. Kozie mlieko však obsahuje o niečo menej laktózy ako kravské mlieko a prechod z kravského mlieka na výrobky z kozieho mlieka môže pomôcť ľuďom s miernou až stredne závažnou intoleranciou laktózy aj naďalej využívať cenný prínos mliečnych výrobkov k vyváženej strave.

Proteín: Hlavnou bielkovinou kozieho, kravského mlieka ale aj ľudského mlieka je kazeín, avšak formy kazeínu medzi týmito mliekami sa navzájom štrukturálne aj genetickým pôvodom odlišujú.

    • V kravskom mlieku je to alfa (α-s1) kazeín. 
    • Kazeín v kozom mlieku je beta ( β ) kazeín. 
    • Ľudské mlieko obsahuje dva typy kazeínu a to beta ( β ) a kappa ( κ )  a je bez α-kazeínu ktorý je najmä v kravskom mlieku.

Tuk: Menšie veľkosť tukových guľôčok obsiahnutých v kozom mlieku umožňuje ich rýchlejšie rozloženie a strávenie mlieka. Kozie mlieko má tiež vyšší podiel triglyceridov (TAG) so stredne dlhým reťazcom (MCT), špeciálneho typu tuku, ktorý obchádza normálne odbúravanie tukov a namiesto toho sa vstrebáva priamo do krvného obehu. MCT je lepšie tolerovaný u ľudí, ktorí majú problémy so vstrebávaním tuku a v niektorých štúdiách sa dokonca ukázalo, že pomáha pri chudnutí.

Ak máte alergickú reakciu na kravské mlieko, s veľkou pravdepodobnosťou ju budete mať aj na kozie mlieko. Preto sa pred jeho konzumáciou poraďte so svojím lekárom.

Varovanie platí najmä pre ľudí s reakciami anafylaktického typu.

 

Alergia na kazeín vzniká, keď sa naň naviaže imunoglobulín E (IgE), ktorý je súčasť imunitného systému tela čo v konečnom dôsledku vedie k uvoľneniu histamínu z určitých buniek imunitného systému a následným alergickým prejavom. Keďže však pomery bielkovým sa medzi jednotlivými typmi mlieka líšia, tak ľudia majúci alergickú reakciu na kravské mlieko , nezaznamenajú vedľajšie účinky kozieho mlieka.

Nevýhody kozieho mlieka

Množstvo ľudí prehliada kozie mlieko ako bohatý zdroj výživy pre jeho vyššiu cenu, špecifický pach a chuť, či nižšiu dostupnosť. Keďže ide pre mnohých o menej známy produkt, často sa zdráhajú ho vyskúšať.

Detský dietológovia NEODPORÚČAJÚ kŕmiť novorodencov a dojčatá kozím mliekom pre VYSOKÉ RIZIKO ROZVOJA ANÉMIE !!!

Kozie mlieko môže byť skvelým doplnkom pre deti a dospelých, ale nie je vhodné pre novorodencov a dojčatá. Začiatkom 20. storočia sa u dojčiat kŕmených primárne kozím mliekom bežne vyvinula anémia (chudokrvnosť) z nedostatku folátu a B12. Problém bol taký rozšírený, že dostal prezývku ‚anémia kozieho mlieka. Tento problém je možno vidieť aj v dnešnej dobe, keďže aj dnes občas deti prichádzať do nemocnice s anémiou z kozieho mlieka, zvyčajne v dôsledku toho, že rodičia dávajú domácu dojčenskú výživu. Aj keď sa kozie mlieko používa ako súčasť vlastného receptu na riešenie nedostatku materského mlieka , môže dojčatám spôsobiť nedostatok vitamínov a/alebo minerálov, slabý rast, poškodenie funkcie obličiek a dokonca záchvaty, ak je recept príliš zriedený.

„Na internete sa dočítate veľa o neznámych ľuďoch a ich príbehoch o to ako ich dojčatách alebo ich známich ktoré prežili a dokonca prospievali na kozom mlieku. Je to to isté ako keď niektorí ľudia fajčia cigarety celý život a neochorejú na rakovinu, avšak to ho nerobí bezpečným. Matkino materské mlieko je pre dieťa optimálnou potravou. Ak ho matka nemá dosatok, odporúčanou alternatívou by bola komerčne pripravená dojčenská výživa. Existujú štúdie v ktorých výskumníci z iných krajín pracovali na vývoji dojčenskej výživy na báze kozieho mlieka. Takéto receptúry boli predtým dostupné v Európe, ale teraz sa sťahujú z trhu kvôli obavám o bezpečnosť zo strany Európskej únie. Dojčenská výživa je u nás najprísnejšie sledovanou potravinou. Práve preto, že dojčatá sú jednou z populácií najmenej vhodných na zvládanie patogénov a nesprávnej výživy.“

Riziká surového (nepasterizovaného) živočíšneho mlieka

Odporúčania a tvrdenia Centrum pre kontrolu chorôb ( CDC ):

  • surové (nepasterizované) mlieko môže prenášať škodlivé baktérie a iné choroboplodné zárodky schopné spôsobiť vážne ochorenie, v najhoršom prípade až smrť. Zatiaľ čo väčšina zdravých ľudí sa zotaví z choroby spôsobenej škodlivými baktériami v surovom mlieku – alebo v potravinách vyrobených zo surového mlieka – v krátkom čase, u niektorých sa môžu vyvinúť príznaky, ktoré sú chronické, závažné alebo dokonca život ohrozujúce. Preto ak sa obávame nákazy z kliešťov, mlieko prevárame alebo pasterizujeme.
  • tehotné ženy sú vystavené vážnemu riziku, že ochorejú na baktérie Listeria monocytogenes, ktoré môžu spôsobiť potrat, smrť plodu alebo ochorenie či smrť novorodenca. „Piť surové mlieko alebo jesť výrobky zo surového mlieka je ako hrať ruskú ruletu so svojím zdravím,“ hovorí John Sheehan, riaditeľ divízie bezpečnosti mlieka a vajec Food and Drug Administration (FDA).
  • Pasterizovať kozie mlieko doma je možné tak, že ho zohrejete na 63 °C (150 °F) najmenej 30 minút alebo na  72 °C (162 °F) najmenej 15 sekúnd. Potom si vychutnajte bezpečný a zdravý pohár lahodnej chuti.

Porovnanie kravského a kozieho mlieka

Zložky:

Kozie mlieko

 Kravské mlieko

Tuk3,0 g/100g 3,3 g/100g
Bielkoviny3,0 g/100g2,8 g/100g
Bestuková sušina8,3 g/100g8,5 g/100g
Laktóza4,3-5 g/100g4,3-5 g/100g
alfa S1 Kazeín+
beta Kazeín+
Ca102-2,3mg/100ml110 mg/100ml
Mg13-19mg/100ml11 mg/100ml
Na35-65mg/100ml58 mg/100ml
Fe0,01-0,11 mg/100ml0,04mg/100ml
Vit. A44 mg/100ml52 mg/100ml
Vit. D0,12 mg/100ml0,03 mg/100ml
Vit. B663 mg/100ml60 mg/100ml
Vit. B3 (Kys. nikotínová)328 mg/100ml83 mg/100ml
Vit. B241 mg/100ml40 mg/100ml
Vit. H (Biotín)3,1 mg/100ml2,0 mg/100ml

Porovnanie kozieho a rastlinného mlieka

Typ mlieka:

protíny (g):

tuky (g):

vápnik (mg):

kozie mlieko910330
sójové mlieko6-74-60-300
mandľové mlieko0-12-30-450
kokosové mlieko04-5100-450
konopné mlieko2-35-8280-300
ryžové mlieko12-2.520-300

Zdroje:

http://www.biospotrebitel.sk/clanok/582-kozy-kozie-mlieko-alebo-ako-na-chov-koz.htm

https://www.sciencedirect.com/topics/food-science/alpha-casein/

https://www.healthline.com/health/benefits-of-goat-milk#Plant-based-milk-vs.-goats-milk

www.backyardgoats.iamcountryside.com/home-dairy/benefits-disadvantages-of-goat-milk

Prihlásenie